Plate carrier MPS, woodland, ACM

Plate carrier MPS in woodland camouflage pattern. Fully adjustable vest which allows to use bulletproof SAPI plates. The entire vest is fitted by Molle system, which enables placement of pockets according to user requirements.

Sorry, but this product is out of stock.

47,20 € incl. VAT

Plate carrier MPS in Woodland camouflage pattern. Fully adjustable vest which allows to use bulletproof SAPI plates. The entire vest is fitted by Molle system, which enables placement of pockets according to user requirements. The vest is supplied with three pushdown pouches (velcro), with panel with velcro and pouches for pistol magazine, more versatile pouches (two-way zipper closure) and pouches designed for placement of radio. Each of the elongated magazine pouch allows load magazines AK series, vz.58 AR15/M16 and others. Made of nylon 600D.
Color, Camo Woodland

Product Comments

So far no comments yet.

Avatar
Matuš Gurčik, 07. 02. 2015

Avatar
Marian Chapčák, 10. 04. 2015

Výborná cena a to hlavně vzhledem k tomu, že samotné sumky na SA58 jsou velmi drahé. Pěkná kompaktní vesta, která umožňuje nést balistické pláty. Nevýhodou je, že je poměrně malá. Vážím 98kg a nemám žádný velký pupek spíš sportovní postava, ale vestu musím mít povolenou na maximum. Dále doufám, že guma na zádech, která spojuje obě bočnice se nevytahá a nepozbyde tak na účinnosti. V každém případě sumky lze použít na jakoukoli molle vestu takže i kdyby za cenu sumek, ale veřím, že vše bude v pohodě.

News and discounts