FN SCAR, black, D-Boys, BY-803B, SC-01B

Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR - Black [BY-803B/SC-01B].

Sorry, but this product is out of stock.

180,40 € incl. VAT

Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR - Black [BY-803B/SC-01B] in full metal design. The upper body is equipped with a long RIS rail for mounting scope and various red dots and shorter RIS rails on the handguard, which allow the use of tactical accessories. This modern type of gun is equipped with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally. The battery is placed in side-folding stock, which is also retractable (4 position settings) and fitted quickly adjustable cheek piece.

Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod, Wind Up Hi-cap Magazine 300rds, tactical grip KAC and nozzle extension on the outer barrel. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
- notice - The package includes charger, but not battery.
AEG Variant (EBB/NBB) NBB
Approximate Range 63 m
Bearings 7 mm, ball bearings, metal
BlowBack No
Caliber 6 mm
Connector Type Tamiya Mini
Fire Mode safe/semi-auto/full-auto
Gearbox Version metal version 2 (7 mm)
Gun Length 770/730/530 mm
Gun Weight 3,3 kg
Hop-Up Perform adjustable hop-up
Inner Barrel Length 280 mm
Magazine (Lowcap/Midcap/Hicap/Xhicap) hi-cap
Magazine Capacity 300 BB
Motor Type Long torque
Motor Variant Long
Muzzle velocity specified by manufacturer 125 m/s [410 fps]
Recommended Batteries Type Mini (8.4V)
Recommended BBs 0.25 - 0.28 g

Product Comments

So far no comments yet.

Avatar
Jakub Šípka, 05. 05. 2015

Veľmi dobrá zbraň, avšak hneď po vytiahnutí z krabice mala menšie problémy s podávaním a hopup-om. Bolo treba mierne zasiahnuť do hopup komory a prebrusit páčku, ktorá tlači na prítlačný valček. Taktiež som musel meniť prítlačný valček za menší a užší, ten pôvodný tam bol priveľmi natesno a spôsoboval príliš veľký pritlak na gumku čo malo za následok dvíhanie bbciek aj pri vypnutom hope. Gumku som menil za Madbull červenú. S ňou už hopup funguje perfektne a naviac vyriešila aj problém s podávaním dvoch bb naraz čo som vôbec nečakal keďže som jej popis výrobcu nebral priveľmi vážne. So zbraňou som teda pomerne spokojný a dokonca ma prekvapil zvuk zbrane, ktorý je v porovnaní s mojimi G36 mohutnejší a hlavne menej "plieskavy". Menej potešujúce je spracovanie spodnej časti tela a pažby, teda plastov, ktoré sú mäkkšie a pôsobia menej trvanlivo ako plasty G36. Avšak pri čínskej zbrani sa to pri pohľade na cenu dalo čakať a človek nemá problém prižmúriť jedno oko. Celkovo teda zbraň hodnotím veľmi kladne a nebyť tých spomínaných závad tak jej určite dám 5*. Zbraň teda s určitosťou doporučujem každému kto nad ňou uvažuje.

Avatar
Horvath Krisztian, 04. 05. 2017

I've been using 3 days and the internal structure has failed. She has a mechanic for a week and I do not know when I'll get it back

News and discounts