AW .338, black, bipod, scope, Well, G96D

Gas powered airsoft gun. Replica of model AW.338 - Black [G96D] in black. In this set you will find a height adjustable bipod and high quality optical sight.

Sorry, but this product is out of stock.

264,40 € incl. VAT

GAS powered airsoft gun. Replica of model AW.338 - Black [G96D] guard plastic in black color is mainly characterized by unusual processing of stock, which can be folded laterally. Also, it is possible to easily adjust the cheek piece and overall length stock for better aiming. Long free flow barrel is full metal and made by CNC machine. Muzzle of barrel is on first look interesting because of specific compensator. The rail on top of the metal case of bolt handle is used to attach the sights. The basic model is also fitted with many fixtures for attaching a sling. The total price includes also adjustable/retractable bipod, front triple rail block and high-quality scope 3-9x40 with assembly. In the package includes speed loader, rod, sling and magazine with a real look and a capacity of 15 airsoft BBs.

Note: The new series of gun can be delivered with a power limiter that is screwed onto the nozzle of the cylinder. The maximum power can be achieved only after removal of the limiter. If you wish to remove the limiter before supplying weapons, write to the note on an order "I want to remove the limiter". Otherwise the gun will be supplied as manufacturer made it.
Approximate Range 75 m
BlowBack No
Caliber 6 mm
Fire Mode safe/one-shot
GAS Gun Variant (GBB/GNB) GNB
Gun Length 1000/1220 mm
Gun Weight 4,95 kg
Hop-Up Perform adjustable hop-up
Inner Barrel Length 650 mm
Magazine Capacity 15 BB
Muzzle velocity the measured 155 m/s [509 fps]
Propellant GAS GreenGas
Recommended BBs 0.28 - 0.30 g

Product Comments

So far no comments yet.

Avatar
Ján Heriban, 23. 05. 2015

Cena/telo = vynikajúce. Ale pozor, je to replika od ares/star (asg). Pokiaľ nie ste zručný, alebo nemáte technické myslenie tak Vám táto kráska narobí veľa starostí a skončí ako dekorácia na stenu. Ale ak ste ochotný do nej investovať hlavne čas, nehu, lásku, tak Vám to vráti niekoľko krát, či už svojou krásou na bojisku, alebo svojou mocou v boji. Po zakúpení sa treba pripraviť na boj s "fučiacím zásobníkom" (tento problém sa objaví časom a treba ho riešiť výmenou o-krúžkou a teflonovaním). Boj s drvením gulí, ak nie drvením tak nabijaním všade, iba nie do komory. So šrobami ktoré sa povolujú. So zle dimenzovanými časťami. Po čase odíde kladivko, zachyt záveru. A s prakticky nulovou dostupnosťou náhradných dielov (ares/star). Ale ako som vyššie spomenul... Ak viete ako sa drží vŕtačka, tak Vám to táto krásavica várti. Či už úžasným pocitom pri každom výstrele, alebo strachom ktorý bude šíriť na bojisku... A vo výsledku to bude vyzerať aj takto: -"čo to máš za značku?/kde si ju kúpil?" -"postavil som ju" :)

News and discounts